MedLAN Slide Viewer (MSV) to uniwersalna przeglądarka skanów preparatów mikroskopowych, w pełni integrująca się z systemem PatARCH. Jako aplikacja webowa nie potrzebuje żadnej instalacji po stronie klienta. Bardzo oszczędne zarządzanie pasmem pozwala na korzystanie z przeglądarki nawet przy niskiej przepustowości łącza (np. poprzez sieć komórkową).
Opcjonalnie dostępny jest moduł MedLAN SlideAI do analizy obrazu w oparciu o sieci neuronowe i algorytmy sztucznej inteligencji, w pełni zintegrowany z webową przeglądarką skanów, nie obciążający stacji roboczej (wszystkie obliczenia wykonywane są na serwerze).
Obsługiwane formaty plików:
- NDPI (Hamamatsu)
- BIF (Roche Ventana)
- SVS (Leica)
- MRXS (3D Histech)
- DICOM (Leica, 3D Histech, Olympus/Evident)
- TIFF
Funkcjonalności ogólne:
- Automatyczny import zeskanowanych preparatów ze skanera do systemu MSV wraz z przechowywaniem skanów na serwerze.
- Możliwość importu powtórnego skanu danego preparatu (np. w przypadku niedostatecznej jakości technicznej lub przy zastosowaniu innych parametrów skanowania) z zachowaniem poprzedniej wersji skanu.
- Interfejs użytkownika w języku polskim i angielskim.
- Możliwość pracy poprzez łącza internetowe o niewielkiej przepustowości (np. sieć komórkowa).
- Integracja z urządzeniem wskazującym SpaceMouse Pro, umożliwiająca bardzo ergonomiczną pracę diagnozujących:
- Rozbudowana wyszukiwarka, umożliwiająca odnalezienie skanu po wielu kryteriach (m.in. typu skanu, kodu kreskowego, dat, numerów preparatu/bloczka/materiału/przypadku, lokalizacji anatomicznej, przypisanych znaczników, a także treści wpisanych w komentarzach adnotacji).
- System MSV może pracować samodzielnie lub wraz z integracją z systemem PatARCH.
Wyświetlanie:
- Funkcjonalność przybliżania i oddalania (zoom) – zmiany powiększenia.
- Funkcjonalność przesuwania obrazu przy danym powiększeniu (pan).
- Funkcjonalność obrotu skanu o wybrany przez użytkownika kąt.
- Funkcjonalność wyświetlania obrazu pola opisowego preparatu wraz z kodem kreskowym oraz danymi materiału, lokalizacji, bloczka i protokołu barwienia (pobranego z systemu PatARCH na podstawie kodu kreskowego).
- Funkcjonalność nawigatora prezentującego pomniejszony obraz skanu i miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy. Automatyczne oznaczanie innym kolorem tła w okienku nawigatora już obejrzanych powierzchni skanu.
- Funkcjonalność wyświetlania skali (odcinka o wzorcowej długości) dla każdego z powiększeń.
- Funkcja pracy synchronicznej kilku osób na tym samym skanie. Jedna z osób (prowadząca prezentację lub konsultant) dokonuje przeglądania preparatu, a u pozostałych osób powiększenie i pole widzenia zmienia się synchronicznie i widzą to samo, co osoba prowadząca.
- Obsługa tzw. snapshotów – tworzenie obrazów w niskiej rozdzielczości (to co widzimy aktualnie na ekranie, w aktualnym położeniu i powiększeniu) i przesyłanie takiego pliku obrazu w formacie JPG jako załącznik.
- Możliwość indywidualnego dostosowania kolorystyki skanów, osobno dla każdego użytkownika i zintegrowanego skanera w zakresie: jasności, nasycenia, współczynnika gamma oraz balansu kolorów RGB.
- Możliwość indywidualnego włączenia interpretacji profili kolorystycznych ICC zawartych w skanach dostarczanych przez kompatybilne skanery.
Funkcjonalności zaznaczania adnotacji na skanie:
- Możliwość tworzenia, edycji i usuwania komentarzy (adnotacji) bezpośrednio na skanie preparatu, w celu np. oznaczenia rejonu (tzw. ROI - region of interest) do konsultacji innego patomorfologa. Adnotacje w kształcie: prostokąta, okręgu, linii, wielokąta, punktów o 3 kolorach oraz swobodnie rysowanego kształtu (freehand).
- Funkcjonalność rysowania adnotacji w kształcie okręgu o predefiniowanej powierzchni 1mm2, umożliwiającej pomiary i zliczanie komórek w standaryzowanej powierzchni.
- Każda z adnotacji może być oznaczona konfigurowanymi znacznikami, umożliwiając późniejsze wyszukiwanie interesujących obszarów.
- Do każdej z adnotacji można dodać nieograniczoną liczbę komentarzy, tworząc czat między osobami diagnozującymi preparat.
Pomiary:
- Funkcjonalność pomiarów liniowych obrazu (określenia realnej odległości w mikrometrach/milimetrach między dwoma punktami wskazanymi przez użytkownika), a także mierzenia powierzchni adnotacji w kształcie prostokąta, wielokąta, okręgu i swobodnego zaznaczania (freehand).
- Funkcjonalność zliczania dodanych punktów jako adnotacji w zaznaczonym obrazie oraz sumowania ich liczby oraz ilorazów (tzw. ratio).
Integracja z systemem PatARCH:
- Integracja umożliwia wyświetlanie skanu preparatu w systemie PatARCH w kontekście tego preparatu, bez konieczności powtórnego logowania się użytkownika i stosowania dodatkowych aplikacji.
- Praca na dwóch monitorach - na jednym mamy dane przypadku i wpisujemy rozpoznanie, a na drugim oglądamy skany preparatów.
- Możliwość jednoczesnego otwarcia kilku skanów z tego samego przypadku w sąsiednich zakładkach (np. preparatów IHC pochodzących z jednego bloczka i ich porównanie w tym samym miejscu tkanki).
- Kontrola dostępu do preparatów zgodnie z uprawnieniami użytkownika w PatARCH.
- Obsługa zleceń skanowania preparatów z obsługą komentarzy i wyboru powiększenia (o ile skaner posiada taką możliwość). Opcjonalna notyfikacja zlecającego po uzyskaniu dostępności skanu ze skanera, jeżeli osoba zlecająca skan zaznaczy taką opcję.
- Obsługa miniaturek (thumbnails) zeskanowanych preparatów prezentowanych w kontekście preparatów w systemie PatARCH. Miniaturki są widoczne w PatARCH, tworząc „wirtualną teczkę” patomorfologa.
- Obsługa zapobiegania usunięciu istotnych („ważnych”) skanów, a także automatyczne zarządzanie retencją danych - usuwanie skanów po określonym czasie od autoryzacji przypadku.
- Automatyczne umieszczanie skanów (oparte o kod kreskowy w polu opisowym preparatu) w kontekście odpowiedniego preparatu, również gdy diagnozujący nie wystawi zlecenia skanowania.
- Powiadomienie osoby zlecającej skan poprzez komunikat systemowy po uzyskaniu dostępności skanu ze skanera (jeżeli w zleceniu skanowania osoba zlecająca oznaczy taką opcję).